Lampa pierścieniowa: jak wybrać najlepszą?

lampa pierścieniowa

Lampa pierścieniowa – jakie są rodzaje?

 

Na początkowym etapie wyboru konieczne jest podjęcie decyzji o zastosowanej technologii. Podobnie jak w przypadku oświetlenia pokojowego, producenci oferują diody LED i świetlówki. Przedstawiciele pierwszej kategorii cieszą się większą popularnością, ale także wyższą ceną. Tendencja ta jest dość naturalna, gdyż w przypadku lamp pierścieniowych cena nie jest głównym kryterium wyboru dla większości nabywców.

 

Lampy LED

 

Większość urządzeń oświetleniowych jest obecnie oparta na diodach LED. Technologia diodowa jest wydajna oraz przyjazna dla środowiska. Główną częścią funkcjonalną lampy LED typu ring jest płytka, na której równomiernie rozmieszczone są diody. Na górze źródła światła przykryte są dyfuzorem.

 

Zalety lamp pierścieniowych LED:

 

Pulsacje światła są minimalne. Wysokiej jakości lampa jest bezpieczna dla wzroku.

Diody LED prawie się nie nagrzewają. Brak nadmiaru ciepła to plus dla specjalistów od urody. Makijaż nie będzie spływał pod wpływem ciepła.

Trwałość i możliwość konserwacji.

W przypadku uszkodzenia diod nie będą uwalniane żadne szkodliwe substancje.

Różnorodność odcieni blasku.

Możliwość regulacji temperatury światła.

Ekonomiczne zużycie energii elektrycznej.

Idealnie sprawdza się do zastosowań profesjonalnych.

 

Lampy fluorescencyjne

 

Główną zaletą tych lamp pierścieniowych jest ich cena: są znacznie tańsze od swoich odpowiedników LED. Natomiast ich zasada działania jest inna. Wewnątrz żarówki znajdują się pary rtęci, a wewnętrzna strona pokryta jest warstwą substancji zdolnej do przekształcania energii w światło. Po włączeniu lampy między elektrodami przechodzi wyładowanie prądowe i żarówka świeci.

 

Wady fluorescencyjnych lamp pierścieniowych:

 

Jeśli taka żarówka pęknie w mieszkaniu, do pomieszczenia dostaną się szkodliwe opary rtęci.

Żarówka nie osiąga maksymalnej jasności od razu, lecz po kilku minutach po włączeniu. Nie sprawdza się więc przy częstym włączaniu i wyłączaniu.

Dodatkowo takie lampy cechuje kruchość i krótka żywotność.

Jak widać, lampy fluorescencyjne nie są najlepszym rozwiązaniem do zastosowań profesjonalnych.

 

Lampa pierścieniowa – jak wybrać średnicę?

 

Rozmiar ma znaczenie. Wpływa na koszt produktu, mobilność i moc strumienia świetlnego. Jaką zatem średnicę lampy pierścieniowej wybrać? Zacznij od zakresu zastosowania techniki oświetleniowej:

 

  • Lampy pierścieniowe do selfie o średnicy 12 cm są zasilane bateryjnie i ładowalne. Zazwyczaj dołączane są do smartfona (rzadziej do tabletu czy laptopa). Lampy do selfie doskonale nadają się do makrofotografii, możesz na przykład sfotografować nimi paznokcie.

 

  • Średnica 26 cm to opcja do oświetlenia miejscowego. Przy użyciu lampy o takiej średnicy możliwe jest zorganizowanie pełnego rozświetlenia twarzy. Urządzenie nadaje się również do oświetlenia akcentującego. Pierścień jest przymocowany do stojaka, a prosta konstrukcja ułatwia wygodne postawienie lampy na stole.

 

  • Średnica 32 cm jest często określana jako format półprofesjonalny. Smartfon można bez problemu umieścić w ringu takiej lampy. W opakowaniu zazwyczaj znajduje się statyw do montażu na podłodze. 36 cm to bardzo popularna średnica. Pozwala ona na doskonałe rozświetlenie twarzy z dużej odległości, dzięki czemu świetnie sprawdza się w salonach kosmetycznych.

 

  • Średnica 45-55 cm to opcja dla profesjonalistów. Taka lampa jest często wykorzystywana w studiach przy wykonywaniu profesjonalnej fotografii, np. do zdjęcia grupowego. Jest idealna również do nagrywania filmów i dlatego cieszy się popularnością wśród blogerów.